Za šahovske sladokusce Seznam forumov Prijava Registriraj se Pogosta vprašanja Seznam članov Išči

Za šahovske sladokusce Seznam forumov » Pisal sem o šahu » Mednarodni mojster Luka Lenič, ŠD Domžale, je tretji na svet
Objavi novo temo  Odgovori na to temo Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo
PrispevekObjavljeno: 30 Jun 2007 10:36 Odgovori s citatom
Prispevkov: 418
Kraj: Dob pri Domžalah

Za šahovske sladokusce

Mednarodni mojster Luka Lenič, ŠD Domžale, je tretji na svetu!

Na letošnjem svetovnem prvenstvu za mlade fante in mlada dekleta (ločenih od 10 do 18 let), ki je bilo v grškem mestu Heraklion na Kreti od 3. do 14. novembra, je zopet zablestel 16. letni Domžalčan Luka Lenič. Med 115 šahisti iz celega sveta je v kategoriji do 16 let osvojil več kot odlično 3. mesto in s tem tudi edini med slovenski fanti bronasto medaljo za Slovenijo. Pred nastopom na svetovnem prvenstvom je namreč Luka zaupal nekaterim svojim šahovskim kolegom, da bi bil zelo zadovoljen že z doseženim 5. mestom (po ratingu je bil šele na 10. mestu med vsemi). Ne smemo seveda tudi pozabiti, da ga njegov šahovski dosežek uvršča že tik pod vrh vsega šahovskega sveta. In prav je še omeniti, da je bil domžalski in slovenski šahovski genij pred zadnjim, 11. krogom v najožjem krogu za naslov svetovnega šahovskega prvaka, zadnjo partijo je namreč bo brezkompromisni borbi moral le remizirati s »starim« šahovskim znancem FM Markusom Raggerjem iz Avstrije. Če ne bi izgubil edine partije z nemškim mednarodnim mojstrom Ariko Braunom (na koncu na 36. mestu, vendar 4. nosilec) v 4. krogu kot prvopostavljeni, potem…
Ko sem ga pred rednim novembrskim šahovskim turnirju (20. 11. 2004, 2x15 min.) v Domžalah vprašal, katera odigrana partija na svetovnem prvenstvu se mu zdi najbolj primerna za objavo v našem Slamniku, si je izbral partijo iz 3. kroga, in sicer s singapurskim FIDE mojstrom - Evan Yeo Min-Yang (2245). Celotno partijo mi je seveda naš bodoči šahovski velemojster še pred turnirjem z veseljem pokazal in »skopo« (časovna stiska) komentiral. Naj še zapišem, da je kasneje Luka Lenič premočno zmagal tudi na šahovskem turnirju v Domžalah, saj je v 7. krogih remiziral le z mojstrom Vladimirjem Ivačičem. Naj tu dodam še svoj piskrček. Takoj za njim se je uvrstil s točko zaostanka pisec telih vrstic, ki pa je z mojstrom Ivačičem srečno zmagal že v 15. potezah (1.e4 c6 2. d4 d5 3. f3 g6 4. c3 Lg7 5. h4 dxe4 6. fxe4 Sf6 7. e5 Sh5 8. Df3 f5? 9. c4 Tf8 10. Se2 Sd7 11. Sf4 Sb6?? 12. Sxh5 gxh5 13. Dxh5+ Kd7 14. e6+Kc7 15. Lf4+ 1:0).
Po končanem šahovskem turnirju v pospešenem šahu (3. Vitomir Janjič 5, 4.Vladimir Ivačič 4,5, 5. Boris Skok 4,5, 6. Anton Jerina 4, 7. Vide Vavpetič 3,5 itn.) pa je Vide Vavpetič, alfa in omega domžalskega šaha,v imenu Šahovskega društva Domžale MM Luku Leniču kot droben znak pozornosti za osvojeno 3. mesto na svetovnem prvenstvu še svetovno uspešnico Dana Browna Da Vincijeva šifra, v katero so se podpisali vsi udeleženci sobotnega šahovskega tekmovanja.
Za konec pa si oglejmo še Lukovo izbrano partijo:

Luka Lenič (2434) - Evan Yeo Min-Yang, (2245) [A00]
WYCC 2004 - B16 Creta Maris Conference Hotel (3.5), 06.11.2004

1.g3 d5 2.Lg2 e5 3.d3 c6 4.Sf3 Ld6 5.e4 dxe4 6.dxe4 Sf6 7.Sbd2 De7 8.De2! N Sbd7 9.0–0 0–0 10.Sc4 Lc7 11.Sh4 g6 12.a4 Td8 13.b3 Se8 14.La3 Df6 15.Tfd1 Sg7 16.Sf3 Te8 17.Sd6± Lxd6 18.Txd6 Te6 19.Td2 Te8 20.Tad1 Sf8 21.Td6 De7 22.De3 f6 23.Lf1 Df7 24.Sd2 Le6 25.Sc4 Teb8 26.f4 exf4 27.Dxf4 Se8 28.T6d2 g5 29.De3 Sg6 30.e5 fxe5 31.Sxe5 Sxe5 32.Dxe5 Df6 33.De3 Sg7 34.Tf2 Dg6 35.Ld3 Dh5 36.Tdf1 Te8 37.Dc5 Kh8 38.Lb2 Tg8 39.Le2 Dh3 40.Dxg5 Tae8 41.Tf8!

1:0 Very Happy
Poglej uporabnikov profil Najdi vse prispevke pod imenom LanKurent Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov